2013/01/10

Parowniki, a co to?

Co to jest parownik? Jak to działa?

Parownikiem można nazwać rzecz, którą przykręcamy do baterii e-papierosa. Wyróżniamy kilka ich typów. Jedne tańsze, łątwiejsze w użytkowaniu, drugie droższe, trudniejsze. Bardziej opłacalne, jak i mniej. Głównym zadaniem parownika jest zmiana stanu skupienia liquidu z płynnego na gazowy.



Na początku watka i atomizer.

„Zbiornikiem” na liquid - nie olejek, bo olejki są do opalania i do smażenia – była watka znajdująca się w kartridżu. Liquid poprzez zaciąganie się i temperature wytwarzaną przez atomizer – jest to nawinięty drut oporowy na sznurek/knot szklany, a to zwinięte w siatkę mesh – przepływam do tego ostatniego. Poprzez podgrzewanie liquid zmieniał swój stan skupienia na parę „dym”, a ten był wchłaniany przez nas. Był to, mało wydajny system, ale poprzez wymiane watki w kartrisżu dawało to w miare dobre zastępstwo na zwykłe papierosy. Sam atomizer dobrze się sprawował do dripowania, czyli zakraplanie bezpośrednio liquidu na atomizer. Oddawało to bardzo dobrze smak, ale uciążliwością było częste zakraplanie. System obecnie nie używany, a rozwinięciem jego jest "system tank".

Kolejnym hitem są kartomizery, które do dzisiaj funkcjonują. Połączenie grzałki i watki w jedną całość. Tak samo jak u poprzednika medium dla liquidu jest watka, owinięta wokół grzałki. Kartomizery pozwalały na dłuższe używanie ich bez zakraplania, montowanie ich w baniakach – system dct – pozwala na wielokrotne zwiększenie ich pojemności. Wadą ich jest, że jest to produkt jednokrotnego użytku. Jeżeli występuje u nich problem przy używaniu, czyli pogorszenie smaku jak i zmniejszenie „chmury”, kwalifikuje je do wymiany. Koszt tego kartomizera wynosi około 5-10zł, a zbiornik który powiększa jego pojemność to około 20pln (sam zbiornik jest wielokrotnego użytku)

Kolejnym ogólnodostępnym rozwiązaniem są clearomizery. Liquid jest transportowany przez sznurek/knot szklany do grzałki. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ najczęściej mamy wgląd do ilości liquidu w zbiorniku. Dodatkowo umycie clearomizera, wymiana grzałki jak ewentualna naprawa zespołu grzewczego jest łatwa do wykonania. Smak jak i „dym” różni się troche od smaku i „dymu” z kartomizera. Koszt w miare dobrego parownika tego typu wynosi od 20 w góre.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz